Jak bawić się z psem w domu?

08.09.2022 jak bawić się z psem w domu

Zabawa odgrywa ogromną rolę w życiu psa. Jest niezbędna do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego – tak, jak prawidłowe żywienie czy odpoczynek. Najczęściej decydujemy się na zabawę z psem na świeżym powietrzu, ale co zrobić, kiedy pogoda na to nie pozwala? Na pewno nie rezygnować!

Zabawa z psem w domu – zasady, o których warto pamiętać

Zabawa z psem powinna uwzględniać zarówno elementy fizyczne, jak i intelektualne. Wybieganie pupila – choć bardzo ważne – to za mało. Dlatego nawet jeśli pogoda dopisuje, a podwórko stoi przed Wami otworem, do spaceru dodaj urozmaicone psie rozrywki, które zachęcą zwierzaka do „pogłówkowania”.

Pamiętaj, że psy to inteligentne stworzenia. Nauka sprawia im przyjemność, a stymulacja umysłowa pozwala zachować zdrowie na dłużej. Z kolei nuda i brak ruchu może skłaniać psa do agresywnych zachowań i po prostu uczynić go nieszczęśliwym. Nie zapominaj też o tym, że to węch jest jednym z podstawowych zmysłów czworonoga i warto uwzględniać go w zaplanowanych grach. Ponadto od czasu do czasu zmieniaj pulę organizowanych zabaw; po to, by zawsze stanowiły dla psa pewne wyzwanie i były dla niego atrakcyjne. W domu raczej unikaj biegania – to nie jest bezpieczne dla Ciebie, psiaka ani mebli.

I bardzo ważne – to Ty kontroluj przebieg gry. Nie pozwalaj psu na gryzienie czy skakanie po Tobie, a kiedy takie sytuacje mają miejsce, okaż zwierzakowi niezadowolenie, najlepiej głośnym „nie wolno” i odejściem. Z drugiej strony – kiedy pies bardzo ładnie się zachowuje, chętnie uczestniczy w zabawie i radzi sobie w zorganizowanych przez Ciebie wyzwaniach, podaruj mu nagrodę. Najlepiej sprawdzi się pyszna przekąska (np. wegetariańskie przysmaki dla psa – z batata lub żurawiny). I bądź konsekwentny. Nagradzaj i gań w oparciu o te same warunki. Przewidywalność Twoich zachowań wprowadza bowiem do życia czworonoga potrzebny porządek i spokój.

Czego potrzebujesz do udanej, domowej zabawy z psem?

Wbrew pozorom do przeprowadzenia atrakcyjnych zabaw z psem w domu nie potrzebujesz dużego mieszkania ani drogich zabawek. Wystarczy Twój czas, szczera chęć spędzenia czasu wspólnie z pupilem i… pomysłowość! Unikaj myślenia, że tylko skomplikowane i oryginalne zabawy są tymi dobrymi, bo Twój psiak nie potrzebuje wiele, by czerpać radość z zabawy i przebywania z Tobą.

Pomysły na gry z psem w domu

  • Wykorzystaj np. koc, by zawinąć w nim kilka smakołyków i zachęcić psa do ich odnalezienia i wyciągnięcia.
  • Użyj różnego typu zakamarków w domu, by ukryć w nich ulubioną maskotkę psiaka i znów zachęcić do jej odkrycia i przyniesienia.
  • Czasami wystarczą same przekąski i ułożenie ich w slalom, który z biegiem czasu i rosnącymi umiejętnościami pupila możesz wydłużać.
  • Sprawdzona nauka komend to też forma zabawy – intelektualnej. Zwierzak na pewno ją doceni!
  • Jeśli masz na to wystarczająco dużo miejsca, zachęć psa do zręcznościowej aktywności, np. przejścia toru przeszkód złożonego z krzesła, niższego stołka i poduszki. Tak, by musiał przeskoczyć, później delikatnie się przeczołgać, a na końcu niskim, ale dłuższym susem dostać się dalej.

Zabawa – niezależnie od tego, czy w domu, czy na zewnątrz – to świetna forma na rozwinięcie relacji z pupilem. Może zaowocować lepszą komunikacją w innych, codziennych sytuacjach – pod warunkiem, że nie zapomnisz o przestrzeganiu najważniejszych zasad. Z tego powodu zdecydowanie warto wprowadzić psie gry do Waszego życia i organizować je regularnie, niezależnie od pogody!