Dlaczego pies liże właściciela?

26.01.2022 pies liże własciciela

Pies towarzyszy człowiekowi od wieków jako członek rodziny, stróż i opiekun, kompan zabawy, towarzysz podczas spaceru. Każdy czworonóg może być inny, duży wpływa ma na to przede wszystkim wychowanie i otoczenie, nie bez znaczenia jest także rasa psa wpływająca na usposobienie pupila. Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego pies liże właściciela, czy ma to jakieś znaczenie, co zwierzę chce coś przekazać w ten sposób.

Pies mnie liże

Większość psów bardzo intensywnie okazuje swoje uczucia względem ukochanego opiekuna. Skakanie i lizanie twarzy stało się już praktycznie standardem. Pojawia się jednak pytanie, czy za takim zachowaniem może kryć się jakiś przekaz.

Psy liżą swoich właścicieli po twarzy, aby przyjaźnie się z nimi przywitać. Jest to sposób na pokazanie tego, jak bardzo czworonóg cieszy się na widok swojego najważniejszego człowieka. Oczywiście nie każdemu przypadnie do gustu wylewne powitanie w postaci zaślinionego nosa, czoła i policzków. Nadmierne lizanie po twarzy to częsty widok w przypadku psów, które musiały borykać się z dłuższą rozłąką ze swoim opiekunem. Niektóre czworonogi liżą właściciela w celu zdobycia informacji. Pies na podstawie wydzielanych przez człowieka feromonów jest w stanie ocenić jego nastrój. Nie powinno nikogo dziwić to, że pies, który wyczuje przygnębienie lub smutek zacznie się nadmiernie przymilać w celu poprawienia samopoczucia. Chce wesprzeć swojego ukochanego właściciela, rozchmurzyć go. Lizanie dla opiekuna jest wyraźną oznaką tego, że stał się dla psa kimś bardzo ważnym.

O czym może świadczyć lizanie psa?

Lizanie twarzy właściciela może być chęcią zadbania o jego higienę. Dla czworonogów jest to przyjazny gest, wręcz matczyny. Samice zawsze wylizują swoje szczeniaki, sprawdzają ich czystość. Dorosły pies również upewnia się, czy opiekun nie wymaga przypadkiem pomocy w kwestii higieny i chętnie jej udziela. Jeśli pies poczuje ciekawy smak lub zapach w pobliżu twarzy opiekuna, to chętnie to sprawdzi. Niektóre psy zaczynają lizać opiekuna w celu zdobycia pożywienia. Jest to instynktowne zachowanie, bo nawet młode wilki liżą matkę po pysku w celu sprowokowania zwrócenia lekko nadtrawionego pokarmu, który potem same spożywały. Szczenięta psów postępują podobnie, gdy zaczynają przechodzić na stały pokarm. Dorosły pies może chcieć poprzez lizanie twarzy właściciela domagać się od niego pokarmu. W celu zaspokojenia jego zachcianki można dać czworonogiemu smakołyk wegetariański, czyli niskokaloryczną, odżywczą i smaczną przekąskę. Produkty Teddy’s Treats są naturalne, z małą zawartością tłuszczu, pełne minerałów i zdrowych składników roślinnych. Lizanie może być zachętą do zabawy lub pieszczot, poświęcenia czasu zwierzęciu, zwrócenia na siebie uwagi.

Podsumowując, lizanie właściciela przez psa może być sposobem na

 • Powitanie,
 • Zdobywanie informacji,
 • Okazanie sympatii,
 • Dbanie o higienę,
 • Sprawianie przyjemności,
 • Doznania smakowe,
 • Zachęcenie do zabaw lub pieszczot,
 • Uspokojenie się,
 • Zwrócenie na siebie uwagi,
 • Okazywanie uległości,
 • Domaganie się pożywienia.