Szkolenie dorosłego psa. Przeczytaj nasz poradnik

22.02.2023 szkolenie dorosłego psa

Szkolenie dorosłego psa jest możliwe, choć zapewne zajmie więcej czasu niż szkolenie szczeniaka. Warto jednak podjąć ten trud. Jak to zrobić? Sprawdź

Szkolenie dorosłego psa – czy jest możliwe?

Eksperci uważają, że pies staje się dorosły, kiedy osiągnie dojrzałość fizyczną. W zależności od rasy dzieje się tak w okresie 12-18 miesięcy. Do tego momentu szkolenie czworonoga wydaje się dość łatwe. Okazuje się jednak, że jest możliwe również szkolenie dorosłego psa. Sprawdziliśmy, jak najlepiej się za to zabrać.

Dojrzałego psa szkoli się inaczej niż szczeniaka

Podczas szkolenia dorosłego psa, ważne jest, aby pamiętać, że masz do czynienia ze zwierzęciem, które ma już ustalone nawyki i zachowania. Oznacza to, że niektóre techniki stosowane w przypadku szczeniąt mogą nie działać tak dobrze w przypadku dorosłych. Pozytywne wzmocnienie i metody oparte na nagrodach są zwykle zalecane dla udanego szkolenia dojrzałych czworonogów. Ważne jest również, aby zacząć od małych kroków. Zacznij od podstawowych komend, takich jak „siad”, „zostań” i „chodź”. Kiedy te komendy staną się dla Twojego pupila drugą naturą, dodaj bardziej skomplikowane, takie jak „zostaw”, „zostań” czy „chodź”.

Rutyna to podstawa szkolenia

Aby szkolenie zakończyło się sukcesem, ważne jest ustalenie regularnej rutyny. Szkolenie powinno być przyjemnym zajęciem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa, więc zacznij od krótkich sesji każdego dnia. Pomocne są również spójne zasady i oczekiwania, a także wiele pochwał, kiedy pies reaguje prawidłowo. Szkolenie powinno być prowadzone w sposób pozytywny z wykorzystaniem nagród takich jak smakołyki, zabawki lub pochwały słowne.

Szkolenie dorosłego psa bez rozpraszaczy

Wprowadzając nowe komendy podczas szkolenia, najlepiej jest korzystać z metod zabezpieczających przed rozpraszaniem uwagi. Oznacza to ograniczenie lub wyeliminowanie wszelkich czynników rozpraszających, które mogą spowodować brak reakcji psa. Może to obejmować takie czynności jak wyłączenie telewizji lub muzyki, mniejszą liczbę osób w pobliżu w czasie szkolenia oraz odsunięcie mebli od miejsca, w którym odbywa się szkolenie.

szkolenie dorosłego psa

Oceń, co do tej pory potrafi Twój pupil

Podczas szkolenia dorosłego psa ważne jest, aby stworzyć spersonalizowany plan. Powinien on zawierać ocenę obecnych umiejętności i nawyków Twojego pupila, abyś mógł wyznaczyć realistyczne cele, gdzie chciałbyś, aby pies był pod względem posłuszeństwa. Należy również wziąć pod uwagę wszelkie problemy zdrowotne lub behawioralne, które mogą wpłynąć na wynik procesu szkolenia. Oprócz podstawowych komend, rozważ nauczenie swojego dorosłego psa sztuczek, takich jak „przewróć się” lub „aport”. Ten rodzaj szkolenia opartego na sztuczkach jest zabawą zarówno dla Ciebie, jak i Twojego zwierzaka i pomaga budować zaufanie między wami.

Nie zniechęcaj się i działaj!

Ostatecznie, z cierpliwością, konsekwencją i dużą ilością pozytywnych wzmocnień, możliwe jest wyszkolenie dorosłego psa. Dzięki spersonalizowanemu planowi szkolenia i wielu nagrodom, na przykład w postaci przysmaków dla psów, Twój czworonóg może szybko nauczyć się komend. Ważna jest tutaj wytrwałość, bo na pewno szkolenie dorosłego psa zajmie więcej czasu niż szczeniaka. Powodzenia!