Pierwsze dni szczeniaka w domu. Jak się przygotować?
17.11.2022Wymarzyliśmy sobie psa, wybraliśmy jak miałby wyglądać, wiemy z jakiego miejsca będzie pochodził. Czas przygotować się na jego przyjazd i zaplanować pierwsze tygodnie, bo one będą kluczowe do dalszego życia z nami tego małego stworzenia. Na co warto zwrócić uwagę? Sprawdziliśmy
Zadbaj o odpowiednią wyprawkę
Na początek zaplanujmy, gdzie chcemy, żeby pies miał swoje legowisko. Najlepiej, żeby miał w nim kontakt z nami, bo będzie się czuł bezpieczniej. W przypadku, gdy chcemy psa ulokować na przykład w przedpokoju, a my spędzamy czas głównie w salonie, wtedy maluch może albo czuć się samotny albo nie zaakceptować posłania. Legowisko możemy kupić w sklepie zoologicznym lub przygotować samemu z koca lub pościeli. Ważne jest też, żeby pies miał przygotowane miski. Jedna na wodę, druga na jedzenie. Miski te powinny stać w miejscu, które jest łatwo dostępne, ale też dobrze wybrać podłoże, które będzie łatwe do powycierania czy wyczyszczenia. Zastanówmy się też nad wyborem karmy, czy będzie ona sucha i mokra, kupując zwróćmy uwagę, aby była dedykowana szczeniętom. Dobrze jest na początek kupić maluchowi szelki, ponieważ małe psy mają delikatne kręgosłupy, a szelki ich nie obciążają.
Zabezpiecz mieszkanie przed szkodami
Małe psy są jak małe dzieci – ciekawskie, nieznające ograniczeń. Dlatego to my, jako właściciele, musimy zadbać o to, żeby nic im się nie stało. Zanim pupil pojawi się w naszym domu, zabezpieczmy miejsca, w których może stać mu się krzywda. Schowajmy kable, ustawmy rośliny tak, aby nie miał szans do nich sięgnąć, zadbajmy o zabezpieczenie schodów czy na chwilę schowajmy dywany, które mogą zostać zniszczone. Zresztą, dobrze jest schować wszystkie przedmioty, które nie chcemy, żeby zostały uszkodzone. Dzięki temu opieka nad maluchem będzie większą przyjemnością, bo odejdzie nam stres związany z tym, że może coś zostać zniszczone.
Pierwsze dni w domu
Kiedy już przywieziemy psa do domu, dobrze jest pozwolić mu zapoznać się z otoczeniem. Nastawmy się na pierwsze obsikanie podłogi, wszak nauka higieny dopiero przed nim. Na początek warto zostawić go w spokoju, żeby sam zobaczył miejsca, w których przyszło mu żyć. Dobrze jest na chwilę odizolować dzieci, które natarczywością i hałasem mogą wystraszyć szczeniaka. Dodatkowo, oszczędźmy mu odwiedzin obcych osób, niech na początek dobrze zapozna się i zaufa domownikom. Zapewnijmy psiakowi pokarm, który zna z poprzedniego miejsca i stopniowo zmieniajmy, jeśli chcemy ją zmienić. Możemy również dać psiakowi przysmak, na przykład wegański, aby miał dobre skojarzenia z nami i z nowym miejscem.
Spacery, szkolenia i dobra zabawa
Zaplanujmy stałe godziny spacerów z psem, aby przyzwyczaił się do tego, że wychodzi o określonych porach. Na początku jednak pamiętajmy, że częstotliwość wychodzenia ze szczeniakiem musi być duża, najlepiej co dwie godziny. A przynajmniej po tym jak się obudzi, zje lub gdy skończy się bawić. Również w nocy warto na to zwrócić uwagę. Okażmy naszemu nowemu domownikowi dużo zrozumienia i cierpliwości, spokojnie pokazując mu co wolno a czego nie. Dobrze jest niepożądane zachowanie skomentować krótkim – nie, natomiast to, co nam się podoba – nagrodźmy pochwałą czy przysmakiem wegańskim. Jeżeli psiak będzie wiedział, że warto nas słuchać i będziemy przewidywalni, wtedy pies będzie miał do nas więcej zaufania.