Dieta dla psa – 4 rzeczy, których nie może w niej zabraknąć!

27.09.2022 Dieta psa

Dobra dieta dla psa jest zbilansowana i bogata w wartości odżywcze. Ale co to właściwie znaczy? Celem wytłumaczenia dziś omawiamy cztery rzeczy, których nie może zabraknąć w pokarmie pupila, by cieszył się on zdrowiem i dobrym samopoczuciem.


Dbanie o psią dietę to Twój obowiązek!

Dobrze zbilansowane posiłki, oparte na wysokiej jakości składnikach są dla zwierzaka źródłem energii i nie tylko. A jeśli jedzenie jest dodatkowo smaczne, psiak zaznaje tej samej przyjemności, jakiej doświadczamy my, rozkoszując się posiłkiem. Skoro w obecnych warunkach nie jest on w stanie samodzielnie zdobyć dla siebie wartościowego pokarmu, ten obowiązek spoczywa na Tobie, jako opiekunie. I warto o tym pamiętać!

Co musi jeść pies?

Białko

Podstawowy budulec organizmu. Bierze udział w szeroko rozumianym rozwoju psiego organizmu, dlatego jest bardzo ważny zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Nie można jednak pomijać tego składnika w diecie dorosłego psa, bo to dzięki niemu jego ciało się regeneruje.

· Pełnowartościowe białko znajdujemy w mięsie, ale nie tylko! Dziś możemy czerpać z dużej dostępności wegetariańskich przysmaków dla psów, oferujących białko roślinne, np. z grochu czy soi.

Węglowodany

Źródło energii potrzebnej zarówno do utrzymania podstawowych funkcji życiowych, jak i zabawy oraz nauki. I choć wokół węglowodanów narosło wiele mitów, pamiętajmy, że są one niezbędne do zachowania zdrowia. Spożywane w optymalnej ilości nie prowadzą do nadwagi, a pochodzące z dobrej jakości składników nie podrażniają układu pokarmowego pupila.

· Węglowodany znajdują się przede wszystkim w warzywach i produktach zbożowych.

Tłuszcze

Chodzi o tzw. dobre tłuszcze, czyli nienasycone. Współtworzą one system odpornościowy zwierzaka i hamują procesy zapalne. Korzystnie wpływają na stan skóry i sierści. Są niezbędne do przyswajania kluczowych witamin rozpuszczalnych właśnie w tłuszczach.

· Psiaki potrzebują dwóch rodzajów kwasów tłuszczowych: omega-3, których źródłem jest mięso, a także omega-6 – tych najwięcej znajduje się w olejach roślinnych.

Witaminy i minerały

Poza podstawowymi wartościami odżywczymi w diecie dla psa musi znaleźć się miejsce na niezbędne witaminy i minerały. Wszystkie z nich są bardzo ważne, ale za szczególnie istotne dla czworonogów uznaje się witaminę A, D3, K i E. Niestety w większości dostępnych powszechnie, gotowych karm jest ich za mało, dlatego należy rozważyć suplementację albo zbudowanie od nowa psiego jadłospisu, uwzględniając w nim nie tylko mięsne, ale również wegetariańskie przekąski.