Czy wegetariańskie przysmaki dla psów mogą być szkodliwe?

06.04.2022 wegetariańskie przysmaki dla psów

Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie wegetariańskiej diety do życia swoich psiaków. Temat ten budzi kontrowersje i rodzi wiele pytań, spośród których najważniejsze to: czy wegetariańskie przysmaki dla psów mogą być szkodliwe?

Każda dieta musi być zbilansowana

Kluczem do zdrowotności każdej diety – niezależnie od tego, czy wegetariańskiej czy nie – jest jej zbilansowanie. Chodzi o to, by planowane posiłki dostarczały pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w takich ilościach, jakich potrzebuje do życia, zabawy, nauki. Mowa m.in. o białku, tłuszczach i węglowodanach, a także cennych witaminach i minerałach.

Czy standardowe karmy są gwarantem zdrowia?

Wbrew pozorom powszechnie dostępne karmy dla psów nie są przykładem dobrze zbilansowanego posiłku. W większości zawierają mnóstwo wypełniaczy niedostarczających żadnych cennych wartości odżywczych, a więc w najlepszym przypadku są neutralne dla zdrowia psa, a w najgorszym – szkodliwe. Psiak karmiony standardowymi granulkami często otrzymuje zbyt dużo białka, a to stwarza ryzyko m.in. problemów z wątrobą i nerkami.

Czy wegetariańskie przysmaki dla psa są zdrowe?

Wegetariańskie karmy i przekąski dla psów są tworzone przez psich dietetyków, a ich receptury starannie komponowane – tak, by były zbilansowane i zapewniały wszystkie niezbędne wartości odżywcze. To prawda, że niektórych witamin nie da się dostarczyć poprzez składniki roślinne. Dlatego wegetariańskie jedzenie wzbogaca się o brakujące witaminy. Łączy się w nich optymalną ilość białka, tłuszczu i węglowodanów, a ponadto zawiera więcej błonnika – ważnego dla układu pokarmowego psa. Ponadto wege jedzenie charakteryzują się niską kalorycznością i jest całkowicie naturalne, a dzięki temu wolne od zbędnych i szkodliwych wypełniaczy.

Zatem czy wegetariańskie przysmaki dla psów mogą być szkodliwe? Nie. Ale można popełnić kilka błędów w sposobie karmienia psa wege przysmakami.

Chcesz wprowadzić wegetariańskie przysmaki do diety swojego psa? Przestrzegaj tych zasad!

  • Wprowadzaj roślinne posiłki stopniowo. Na początku niech będą to drobne przekąski dodawane do aktualnej, tradycyjnej diety. Z czasem zwiększaj ilość wege jedzenia, z tygodnia na tydzień coraz śmielej zastępując nim mięso. Przy zbyt szybkiej zmianie sposobu odżywiania psiak może doświadczać problemów trawiennych. Podobnie jest z człowiekiem. Przyczyna leży w większej ilości błonnika oraz roślinach strączkowych, do których po prostu trzeba się przyzwyczaić. Możesz też poprzestać na łączeniu tradycyjnych posiłków z wege przekąskami.
  • Zanim zdecydujesz się na wegetariańskie przysmaki dla psa, skonsultuj to ze specjalistą – lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. On wskaże, na które karmy warto zwrócić uwagę, jak mądrze wprowadzić je do diety psa oraz bez jakiej suplementacji w takim przypadku Twój psiak się nie obejdzie.
  • Wybieraj wegetariańskie przysmaki sprawdzonych i cenionych marek – wtedy masz pewność, że roślinne jedzenie zostało umiejętnie skomponowane i jest nie tylko smaczne, ale też zbilansowane i zdrowe. W Teddy’s Treats dodatkowo proponujemy przekąski pełne miłości.